«Кооперація - школа народовладдя»
тези доповіді Бушнова Валерія Васильовича, канд.техн.наук., Ph.D.


Народовладдя – це перш за все здатність і можливість народу країни, як власнику природних багатств і народного господарства та первинному суб'єкту загальнодержавного управління, безпосередньо визначати засади організації і правил суспільного життя, ставити завдання органам управління та контролювати їх виконання.

Народовладдя як процес потребує виконання певних дій, для яких необхідна відповідна підготовка і необхідні навички. Тому народ, як суб’єкт владарювання, повинен їх мати.

Кооперація – найдосконаліша демократична форма управління спільною власністю задля досягнення економічного чи суспільно-значущого результату для власників.

Принцип управління в кооперативах: «Один член – один голос» -забезпечує і справедливе прийняття рішень і контроль, і отримання кожним членом кооперативу відповідної вигоди від результатів діяльності кооперативу.

Важливо, що кожний громадянин може об'єднати зусилля та майно для вирішення будь-якої задачі. В світі існують кооперативи, членами яких є (як мінімум) три засновники, є й такі, що налічують сотні мільйонів членів.

Не даремно економічну і соціальну спроможність територіальних громад забезпечує саме кооперація. В країнах, де рівень самоврядування високий, членство громадян у різноманітних кооперативах досягає 90 %. Дуже важливо те, що за територією впливу кооперативи можуть об’єднувати мешканців села, району, регіону, країни і, навіть, міжнародні.

Участь у кооперативі надає громадянам необхідні навички управління спільною власністю і отримання позитивних результатів, практичного розуміння економічних процесів. У світі вже є приклади не лише сільськогосподарських, комунальних, будівельних, а й медичних, освітньо-виховних та інших кооперативів.

Таким чином, участь у кооперації не тільки надає необхідні знання з управління спільною власністю, а і необхідні практичні навички прийняття спільних управлінських рішень. Кооперація - це та школа, яку повинні пройти громадяни країни для підготовки до повноцінного НАРОДОВЛАДДЯ.