ПРОПОЗИЦІЯ 4. СИСТЕМА СУСПІЛЬНОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Шановні колеги, ми успішно завершили перший і самий трудний етап нашої спільної праці - з’ясування суті базових понять народовладдя. Без цього ми не могли б рухатися далі. Зараз ми готові для наступних кроків. Але спочатку треба все ж підвести якісь підсумки першого етапу.
Після колективного обговорення різних варіантів і проведення рейтингування так сталося, що найбільшу підтримку знайшли наступні визначення понять, запропоновані мною:
Влада - здатність і можливість керувати ким-, чим-небудь.
Народ країни – об’єднання всіх громадян країни як господар країни: володар верховної влади (суверен), власник природних багатств і народного господарства країни, первинний суб'єкт загальнодержавного управління та міжнародних відносин країни.
Народовладдя - найвища форма демократії як суспільне самоврядування, при якому народ країни безпосередньо визначає засади організації і правил суспільного життя, ставить завдання самому собі і органам управління, контролює їх виконання.
Але, як на мою думку, ці визначення можуть бути покращені шляхом доповнення змістом з визначень інших авторів і словників, а саме:
• Що стосується поняття «влада» - прийняти до уваги варіанти авторів, що апелюють до права як до джерела влади (Лаврик В.Н., Ніколаєнко О.Ф., Самсика Ю.В.), та римське potentia. У багатьох словниках влада - здатність і можливість, що відповідає розумінню влади на латинській мові «potestas і potentia», що означають «здатність» (обидва вони утворені від дієслова potere — «бути здатним»). Для римлян слово potentia означало здатність чи спроможність однієї особи або речі впливати на іншу.
• Що стосується поняття «народ» - прийняти до уваги духовну складову єдності народу, найбільш вдало відображену у визначенні А.К. Ковальова, що надало йому високе друге місце в рейтингу.
• Що стосується поняття «народовладдя» - прийняти до уваги відображення в визначеннях ряду авторів (Денисов А.К., Лаврик В.Н., Луговський Ю.Ф.) територіальних громад, а також використання поняття «електорат» у Ніконова О.В.
З урахуванням вищеозначеного до вашої уваги пропонуються наступні варіанти трьох базових понять:
Влада – потенція (здатність і можливість, право) керувати ким-, чим-небудь.
Народ країни - історично сформована і духовно поєднана спільними цінностями і головними рушійними ідеями спільнота всіх громадян країни, як господар країни: володар верховної влади (суверен), власник природних багатств і народного господарства, первинний суб'єкт загальнодержавного управління та міжнародних відносин країни.
Народовладдя - найвища форма демократії як суспільне самоврядування, при якому народ країни і його територіальні громади в межах наданих народом повноважень безпосередньо в формі електорату визначають засади організації і правил суспільного життя, ставлять завдання самому собі і відповідним органам управління, контролюють їх виконання.
Шановні колеги, а зараз у мене до вас три питання.
По-перше, як на вашу думку, - вдало дороблені ці визначення понять чи ні?
По-друге, потрібне щось ще доробляти? Або, пам’ятаючи, що найкраще - ворог хорошого, треба зараз зупинитися та закласти можливість зробити це в майбутньому, коли у цьому виникне необхідність?
По-трете, якщо Ви вважаєте, що ці доробки вдалі та згодні з пропозицією в п. другом, чи підтримуєте Ви використання саме цих визначень понять в нашої подальшої спільної роботі при збереженні повної автономії і понятійної свободи за її межами?
Що стосується подальшої роботи.
Підтримуючи ініціативу колеги А.К. Денисова, пропоную приступити до спільної розробки системи суспільного самоврядування на базі визначеного поняття народовладдя, де першим кроком знову-таки – зібрати пропозиції від авторів у вигляді текстів розміром не більш одного аркушу з шрифтом не менше 12 пт. Тому чекаємо від Вас таки аркуші протягом наступного тижня - до 12 липня включно, потім почнемо оперативне рейтингувати, щоб до кінця місяця ми вже мали спільний проект системи суспільного самоврядування як основи спільної концепції народовладдя. А вже у серпні розглянемо шляхи до народовладдя. Так, щоб у вересні ми були вже готові запропонувати Форуму проекти документів.
Додаю свій варіант системи суспільного самоврядування – для затравки
ПРОЕКТ
СИСТЕМА СУСПІЛЬНОГО САМОВРЯДУВАННЯ
НА ЗАСАДАХ НАРОДОВЛАДДЯ
НА ЗАСАДАХ НАРОДОВЛАДДЯ
Народовладдя - найвища форма демократії як суспільне самоврядування, при якому народ країни і його територіальні громади в межах наданих народом повноважень безпосередньо в формі електорату визначають засади організації і правил суспільного життя, ставлять завдання самому собі і відповідним органам управління, контролюють їх виконання.
Народовладдя реалізується згідно наступної схеми суспільного самоврядування (дивиться прикріплений малюнок):
Процес самоврядування на загальнодержавному просторі і на територіях здійснюється шляхом підготовки, прийняття і виконання рішень трьох рівнів:
1. Рішень народу країни або територіальної громади, які приймаються за допомогою механізмів прямого волевиявлення (референдум, збори тощо) і мають статус управлінських рішень найвищого рівня в країні або на відповідної території. Референдуми або збори проводяться регулярно (не рідше одного разу на рік) по стандартному набору питань (підсумки діяльності і затвердження планів розвитку тощо) та за ініціативними питаннями.
2. Рішень представницьких органів, склад яких обирається територіальними громадами, і які наділені повноваженнями приймати нормативно-правові акти, затверджувати бюджети і плани розвитку, призначати на конкурсній основі і відзивати вищих керівників виконавчих органів управління, які наділені у рамках наявного бюджету одноособовими повноваженнями формувати структуру виконавчого органу і здійснювати в ньому кадрові призначення.
3. Рішень виконавчих органів, які готують проекти бюджетів і програм розвитку, затверджують їх у відповідному представницькому органі і забезпечують виконання. Підготовка проектів здійснюється спільно з представниками громадських об'єднань у громадських радах.
Зобов
І ще одне. Сьогодні наш колега А.І. Кримський відмічає своє 60-річча. Вітаємо його з ювілеєм! Бажаємо здоров'я, сімейного щастя і подальших творчих успіхів!
З повагою,
Марк Зобов,
координатор Оргкомітету Всеукраїнського Форуму Народовладдя
095-886-73-53, mark.zobov@gmail.com